.

Trzy niezastąpione rośliny na wyjątkowo nasłonecznione tarasy i balkony.

Balcony 6478064 640Słoneczna Chorwacja, Grecja, Włochy. Kraje, które kojarzą nam się z wypoczynkiem, słońcem, ciepłem i błogim spokojem. Taką śródziemnomorską atmosferę możemy w pewnym stopniu stworzyć na własnym tarasie czy balkonie otaczając się roślinami, które są charakterystyczne dla tej strefy. Niezbędnym warunkiem jest posiadanie bardzo nasłonecznionego miejsca, osłoniętego od wiatru, najlepiej by było zlokalizowane od strony południowej. W tak ciepłym zakątku z powodzeniem możemy uprawiać w pojemnikach kwitnące do mrozów krzewy oleandrów, drzewka oliwne lub cieszyć oko różnokolorowymi sundavillami.

 

 

Jak uprawiać Oleandry?

Oleanders 262986 640Oleandry pochodzą z basenu Morza Śródziemnego . W warunkach naturalnych rosną nad brzegami rzek i strumieni. Z tego względu musimy zadbać o zapewnienie im stale wilgotnej i żyznej gleby. W przeciwnym razie będą zrzucać pąki kwiatowe. Dobrym rozwiązaniem jest ustawienie  pojemników z oleandrami na głębszym podstawku i regularne uzupełnianie w nim wody.

Rośliny te nie lubią zraszania ani przesadzania. Przesadzamy je co 3 – 4 lata wiosną. Największą ozdobą krzewów są liczne, często pachnące kwiaty, które dekorują roślinę aż do przymrozków. Spotyka się odmiany o kwiatach pojedynczych lub pełnych, barwy białej, czerwonej, różowej, fioletowej a nawet żółtej. Musimy pamiętać, że rośliny te kwitną na pędach zeszłorocznych, dlatego wykonując wiosenne cięcie możemy przyciąć ich pędy tylko o połowę. Przed nadejściem mrozów oleandry zabieramy do pomieszczenia i przechowujemy w temperaturze ok. 5 °C. Cała roślina jest silnie trująca, musimy mieć to na uwadze mając w domu małe dzieci i zwierzęta.

 

A może jednak drzewko oliwne?

Tree 1754051 640Ustawione na tarasie oliwki będą nam przywoływać na myśl gaje oliwne. Należą do długowiecznych drzew symbolizujących pokój i nowe życie. Główną ich ozdobą są szare i wąskie liście. Rośliny w naturze rosną wolno do około 10 metrów wysokości. W uprawie pojemnikowej osiągają najwyżej 3 metry. Dobrze znoszą cięcie, dzięki czemu możemy je dowolnie formować. Uprawa drzewka w donicy zwykle nie sprawia kłopotów. Musimy zapewnić mu żyzne ale jednocześnie przepuszczalne podłoże, o odczynie zasadowym lub obojętnym. Aby zwiększyć przepuszczalność należy dodać do niego żwir, keramzyt lub perlit. Na dnie powinna znaleźć się warstwa drenażu. Oliwki rosnące w gruncie są bardzo odporne na okresowe braki wody. W donicy muszą być regularnie podlewane. Nadmiar wody za każdym razem powinien być usunięty z podstawka, gdyż nie tolerują zalewania. Przed nadejściem mrozów drzewko oliwne przenosimy do pomieszczenia. Ustawiamy go w miejscu gdzie będzie mieć jak najwięcej światła ale z dala od źródeł ciepła. Idealna temperatura otoczenia w tym czasie to ok. 15 – 16 °C. W okresie zimy zmniejszamy wilgotność podłoża. Drzewko wystarczy wtedy podlewać raz na 4 – 5 dni. Owocujące okazy oliwki możemy uzyskać przechowując ją przez okres 2 – 3 miesięcy w temperaturze nie wyższej niż 5 – 6 °C.

 

Co lubią sundavillie?

 Mandevilla 1521768 640  Coraz większym zainteresowaniem wśród właścicieli tarasów cieszą się piękne kwiaty mandevillii zwanej często dipladenią i jej licznych odmian spotykanych pod nazwą sundavilla. Jest to zimozielone pnącze o błyszczących liściach i dużych, dzwonkowatych kwiatach. Chociaż dipladenia pochodzi z Brazylii to jest bardzo rozpowszechniona w krajach śródziemnomorskich, gdzie może rosnąć w gruncie. U nas niestety możliwa jest tylko uprawa pojemnikowa. Od maja do późnej jesieni roślinę zdobią bardzo liczne kwiaty w kolorze białym, żółtym, czerwonym lub różowym.

 Z uwagi, że jest to roślina pnąca należy prowadzić ją przy podporach. Może osiągać wysokość do ok. 3 metrów. W okresie wzrostu trzeba zapewnić jej stale wilgotne podłoże, ale bez zalegającej wody w podstawku oraz regularne nawożenie nawozem do roślin kwitnących. Późną jesienią dipladenię przycinamy i wstawiamy do jasnego pomieszczenia o temperaturze 12-15 °C. Podlewanie zmniejszamy do minimum, podlewamy tak, aby nie dopuścić do zaschnięcia korzeni.

 

 

Wszystkie zalety wymienionych roślin, zwłaszcza tych, które zachwycają długim, intensywnym kwitnieniem do późnej jesieni sprawiają, że coraz częściej decydujemy się na ich zakup, mimo konieczności zimowania ich w pomieszczeniach. Jeśli więc jesteśmy posiadaczami mocno nasłonecznionego balkonu lub tarasu otoczmy się roślinnością pochodzącą z innego klimatu by jak najdłużej móc cieszyć się ich pięknem i wakacyjną atmosferą.

Schowaj
×
×

Wózek