.

Jesień to czas, gdy w ogrodzie zaczyna się myśleć o nadchodzącej wiośnie. 

Wydawałoby się, że mamy jeszcze dużo czasu na zaplanowanie przyszłorocznych rabat,  jednak jeśli chcemy podziwiać wiosenne kwiaty, to już dziś musimy pomyśleć o posadzeniu jesiennych cebulek.

Zatem czym się różnią “jesienne” cebulki od “wiosennych”? 

Cebulki jesienne kwitną wiosną, natomiast wiosenne jesienią. 

Wydaje się to kłopotliwe ale właśnie w tym tkwi cały ich urok, który pozwala nam, świadomie zaplanować nasz ogród. Zanim cebulka wypuści pęd główny i zakwitnie, musi  przeleżeć w ziemi odpowiedni czas i pobudzić się do wzrostu.  

Od końca sierpnia aż do pierwszych przymrozków sadzi się “jesienne” cebulki.

2
1
3

Od czego zacząć?

Zaplanuj! Dobry plan to połowa sukcesu 😉


Zdecyduj gdzie chcesz posadzić kwiaty. Zalecane miejsca to rabaty, trawnik, obwódki wokół drzew, a także donice.

Zaplanuj nasadzenie cebul w taki sposób, aby w miejscu roślin kwitnących wczesną wiosną, latem pojawiły się byliny kwitnące w okresie latnim i jesiennym.

Po wyznaczeniu miejsca dobierz odpowiednie gatunki i odmiany, pamiętając o odpowiednich wymaganiach roślin. Pamiętaj, że kwiaty najlepiej prezentują się w grupach, przygotuj zatem miejsce, uwzględniając odpowiedni rozstaw roślin.

Następnie, wyznaczone miejsce oczyść z chwastów.

Sprawdź jakość i rodzaj podłoża. Jeśli występuje ziemia gliniasta, należy ją użyźnić i rozluźnić poprzez dodanie piasku i kompostu w proporcjach (1:1:1).

Ziemię piaszczystą zmieszaj z kompostem w proporcji 1:1.

Zbadaj ph podłoża. Kwiaty cebulowe najlepiej rosną w ziemi o odczynie obojętnym (ph 6,8 – 7,2).

Przygotuj cebulki.

Wybierz gatunki i odmiany kwiatów. Możesz stworzyć kompozycję kolorystyczną lub zapachową.

Zwróć uwagę na kondycję cebulek. Muszą być całe, nie uszkodzone oraz bez objawów chorobowych. A także jędrne i nie przesuszone.

Sadzenie cebulek kwiatowych w gruncie.

Cebulki można sadzić bezpośrednio do podłoża lub umieścić je w specjalnych koszyczkach do sadzenia cebul. Chronią one roślinę przed gryzoniami i ułatwiają wyjmowanie cebul po przekwitnięciu. Bez względu na wybraną metodę sadzenia, cebulkę umieść na głębokość 3-krotnej jej wysokości. Zwykle jest to głębokość od 10 do 15 cm. Im większa cebulka tym sadzimy głębiej. Umieszczamy je stopką (korzonkami) do dołu, a wierzchołkiem ku górze. Tak ułożone cebulki zasypujemy warstwą ziemi.


Sadzenie cebulek kwiatowych w pojemnikach.

Sposób sadzenia cebulek kwiatowych w pojemnikach trochę się różni od sadzenia w gruncie. Gatunki kwitnące wczesną jesienią do donic należy sadzić nieco później, czyli w październiku i listopadzie. Doniczki powinny być głębokie i posiadać duże otwory w dnie.

Cebulki umieszczamy w podłożu kwiatowym lub uniwersalnym na głębokości 2-krotnej ich wysokości. Należy pamiętać o wykonaniu drenażu na dnie doniczki. Można do tego wykorzystać keramzyt lub drobne kamyczki.

Na okres zimy doniczki z posadzonymi cebulkami kwiatowymi należy przechować w zacisznym miejscu ogrodu. Jeśli zdecydujesz się na przechowanie donicy na balkonie zabezpiecz ją przed przymrozkami.

Po ustaniu mrozów pojemniki z kwiatami można wyeksponować w docelowym miejscu oraz zacznij regularnie podlewać.

Pielęgnacja cebulek kwiatowych

Tak przygotowane cebulki kwiatowe nie wymagają specjalnej pielęgnacji, zatem pozostaje jedynie czekać i podziwiać przepiękne kwiatostany “owocnej” pracy.

4
5
Schowaj
×
×

Wózek