.

W okresie jesiennym w ogrodach królują wrzosy (Calluna vulgaris). Jest to roślina wieloletnia, która dzięki wielu barwnym odmianom nadaje wyjątkowy charakter ogrodowym zakątkom. Występują w różnych odcieniach fioletu, różu, koloru wręcz purpurowego, a także w barwie żółtej i białej. Mają formę wzniesieną lub lekko przewieszającą, niektóre odmiany rosnące w gruncie mogą osiągnąć nawet do 30 cm wysokości.

Wrzosy często mylone są z wrzoścami (Erica L.). Różnią się przede wszystkim terminem kwitnienia. Wrzosy królują jesienią, natomiast wrzośce swoje piękno okazują wiosną.

1 1

Uprawa wrzosów nie jest zbyt wymagająca. Należy jednak pamiętać o kilku podstawowych zasadach;

Podłoże.
Wrzosy w ziemi ogrodowej nie utrzymają się zbyt długo, dlatego tak ważne jest odpowiednie przygotowanie podłoża. Powinno ono być o odczynie kwaśnym (ph 3,5-5,5), przepuszczalne i średnio żyzne. Dla rozluźnienia ziemi ogrodowej warto dodać również kwaśny torf i piasek. Można wymienić podłoże, na głębokość minimum 15 cm, na ziemię dedykowaną pod uprawę wrzosów. Nada się ona zwłaszcza do uprawy w pojemnikach.

Stanowisko.
Najlepszym stanowiskiem do uprawy wrzosów jest miejsce słoneczne i osłonięte od wiatru. Gatunek ten, nie znosi terenu podmokłego oraz regularnego podlewania. Dlatego wrzosy należy sadzić poza zasięgiem automatycznego nawadniania.


Sadzenie.
Zakup sadzonki w doniczce daje możliwość sadzenia rośliny przez cały rok. Największy i najlepszy wybór wrzosów jest wczesną jesienią, ze względu na ich termin kwitnienia można podziwiać ich największe walory dekoracyjne. Wrzosy najlepiej prezentują się w grupach, więc warto sadzić je po kilka sztuk tej samej odmiany w odległości ok 20 cm od siebie.

Pielęgnacja.
Podlewanie – umiarkowane, korzenie nie mogą być zalewane wodą. Aby uniknąć przesuszenia płytkiego systemu korzeniowego, zwłaszcza w sezonie letnim, warto położyć ściółkę o drobnej frakcji, np. z kory sosnowej.

Nawożenie – umiarkowane, wrzosy słyną z tego, że w naturalnym środowisku występują na glebach ubogich, co wskazuje na niskie zapotrzebowanie na składniki pokarmowe. Najlepiej jest zastosować dedykowane nawozy wieloskładnikowe o niskiej zawartości azotu (zwłaszcza w drugiej połowie sierpnia oraz we wrześniu).

Przycinanie – należy wykonać po przekwitnięciu, zaraz pod linią kwiatostanu. Cięcie należy wykonać wczesną wiosną, dzięki temu obniżamy szansę na przemarznięcie rośliny.

2 1
3 2

Wrzosy można uprawiać w gruncie oraz pojemnikach. Jeśli nie zależy nam na zachowaniu ich na kolejny sezon, można całą roślinę ususzyć i cieszyć się jej walorami przez kolejne miesiące.

Z jakimi roślinami komponować wrzosy w pojemnikach?
Przy komponowaniu roślin w donicy należy pamiętać przede wszystkim o tym aby dobrać gatunki o podobnych wymaganiach glebowych i słonecznych. Wrzosy najlepiej czują się z roślinami z rodziny wrzosowatych, ale także gatunków kwaśnolubnych. Do kompozycji można wykorzystać różaneczniki, azalie, golterię, rośliny iglaste lub wrzośce oraz trawy ozdobne.

Schowaj
×
×

Wózek