.

Świerk, jodła  czy sosna… wydawałoby się, że to zwykłe drzewa iglaste jednak to wyjątkowy symbol. Poza zdobieniem naszych ogrodów mają swój czas królowania. Ze zwykłego drzewka przeobrażają się w magiczną choinkę, która jest nieodłącznym elementem rodzinnych świąt Bożego Narodzenia. To właśnie pod tymi, niesamowitymi drzewkami znajdujemy prezenty od najbliższych. Każdemu z nas zależy, by przystroić je jak najładniej aby nadać im magicznego i radosnego charakteru. Nie chcąc rozstawać się z drzewkiem zaraz po świętach, decydujemy się na wsadzenie go do naszych ogrodów aby móc się nim cieszyć jeszcze dłużej.

 

Jakie drzewko wybrać aby mieć pewność, że przyjmie się po posadzeniu w gruncie?  Czym kierować się przy wyborze, aby spełniło nasze oczekiwania? Jest kilka aspektów, na które z pewnością warto zwrócić uwagę.

Autochonka

Gdzie kupić żywą choinkę? 

Jest wiele miejsc gdzie można nabyć choinkę w okresie przedświątecznym: miejski rynek, market,  centrum ogrodnicze, profesjonalna plantacja choinek.

Znanym miejscem wyboru choinki ciętej (bez bryły korzeniowej) jest plantacja, gdzie w czasie spaceru możemy wybrać konkretne drzewko, wtedy jest ono świeżo ścinane i mamy gwarancję, że igły nie opadną zbyt szybko. Jednak takiego drzewka nie posadzimy w swoim ogrodzie. Dlatego warto udać się do centrum ogrodniczego. Właściciele dokładają wszelkich starań, aby ich choinki po spełnieniu funkcji Bożonarodzeniowego drzewka bez problemu ukorzeniły się w gruncie lub dalej rosły w donicach. Już o wiele wcześniej wybierają drzewka, które będą u siebie sprzedawać w sezonie przedświątecznym, zostają one profesjonalnie przygotowane do sprzedaży. Wykopane z gruntu przez hodowców minimum 2-3 miesiące przed wystawieniem na sprzedaż, mają czas aby zregenerować uszkodzoną bryłę korzeniową. Co znacznie wpływa na szansę przyjęcia się choinki w ogrodzie. Niestety nie zawsze mamy gwarancję czy przed sprzedażą drzewko było dobrze pielęgnowane, dlatego przed kupnem należy dokładnie obejrzeć wybrane okaz, zwłaszcza dokonując zakupu poza sklepem ogrodniczym dokładnie obejrzeć drzewko.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie? 

Kluczowym aspektem jest bryła korzeniowa. Im większa, tym większa szansa na przeżycie drzewka w ogrodzie. Im większa doniczka tym lepiej. Choinki posadzone w zbyt małych pojemnikach mogą nie dotrwać do wiosny w naszym ogrodzie Przy drzewku wysokości około 1,5 m doniczka powinna być pojemności ok. 10 – 12 litrów. Przy niższych egzemplarzach, pojemnik nie powinien być mniejszy niż 5 l. Przed kupnem polecam wyjąć drzewko z doniczki i sprawdzić czy są rozwinięte korzenie, czasami niestety zdarza się, że do ziemi są wsadzone choinki cięte, zupełnie pozbawione korzeni. Raczej nie warto decydować się na zakup choinki, która bryłę korzeniową ma zabezpieczoną tylko tkaniną. Bardzo często zdarza się tak że te egzemplarze są wydobywane z gruntu tuż przed sprzedażą i mają uszkodzony system korzeniowy, który do wiosny się nie zregeneruje, skutkując uschnięciem drzewka.

Kolejnym aspektem, na który warto zwrócić uwagę to chwasty, ich obecność to dobry znak! Jeśli w doniczce zauważymy jakieś drobne rośliny, to możemy mieć pewność że drzewko rośnie w niej od dłuższego czasu, co zwiększa szanse na przyjęcie. Poza bryłą korzeniową choinki i podłoża w jakim rośnie należy zwrócić uwagę na ogólną kondycję drzewka. Warto przyjechać palcami po gałązce „pod prąd,” od wierzchołka pędu ku środkowi. Igły nie powinna opadać, jeśli jednak igły pod wpływem naszego dotyku opadają, to znaczy że choinka została prawdopodobnie przesuszona. Nie pozostaje nam nic innego jak szukanie innego okazu. Nie tylko kształt choinki ma nas zadawalać, ale także kolor. Wybierajmy tylko te egzemplarze, które mają intensywny i jednolity kolor (w zależności od gatunku może być zielony, niebieskawy lub nawet srebrny). Przebarwienia żółte, pomarańczowe, jasnozielone lub ciemnozielone są sygnałem ostrzegawczym i informacją, że drzewko chorowało lub było źle nawożone. Każda choroba osłabia i może sprawić, że choinka po odegraniu swojej magicznej roli mieszkaniu, nie przyjmie się w naszym ogródku. Wybierajmy zatem tylko te, które mają jednolity kolor.

Jaki gatunek drzewka iglaste go wybrać?

W sprzedaży jest dostępnych kilka gatunków drzew iglastych, które nadają się do odegrania roli świątecznej choinki. Najpopularniejszym drzewkiem bożonarodzeniowym jest świerk pospolity. Charakteryzuje się ładnym, intensywnym, żywicznym zapachem, który wprowadza wyjątkowy świąteczny klimat. Zielone igły i duża ilość rozgałęzionych pędów sprawia, że drzewko łatwo się dekoruje a po przystrojeniu, wygląda bardzo efektownie. Minusem jest mała odporność na ciepłe powietrze. Mimo podlewania szybko wysycha co powoduje opadanie igieł  (zwłaszcza u choinek ciętych, bez bryły korzeniowej)

Trochę bardziej wytrzymały jest świerk serbski, niebiesko-zielone igły dłużej utrzymują się na gałązkach. Drzewko to ma bardzo delikatny zapach. U wysoki okazów dolne pędy trochę przewieszają się, co daje dodatkowego uroku.

Świerk kłujący (srebrny) jak sama nazwa wskazuje ma kłujące igły. Wyróżnia się srebrzysto-niebieskim kolorem. Ze wszystkich wymienionych gatunków świerka, najdłużej utrzymuje igły. 

Zdecydowanie największą wytrzymałością wykazuje się jodła kaukaska. Soczysto zielony kolor i regularna forma stanowią same w sobie dostojną dekoracją wnętrza, doskonale prezentuje się ozdobiona nawet niewielką ilością ozdób. Osoby, które uwielbiają świąteczny zapach choinki, niestety nie doświadczą doznań zapachowych wybierając jodle.

Kolejnym drzewkiem iglastym, które często występuje w roli świątecznej choinki, jest jodła koreańska. Ma krótsze igły od jodły kaukaskiej a na ich spodzie znaleźć naturalny, ozdobny, biały pasek. Delikatnie pachnie, jest trochę mniej trwała.

Osoby które preferują mniej tradycyjne formy mogą zakupić sosnę. Charakteryzuje się dłuższymi igłami, luźniejszym pokrojem i intensywnym żywicznym zapachem.

Choinkaswiateczna Pnobuq4ws4lsiiivs6k87l68lg53wpd55r9zs0nklc
Choinka 1 Pnobup72lak64bbx2sc1t3o2kozgn4sm39s6pan4qa

Jak dbać o drzewko po zakupie?

Zanim wstawimy drzewko do domu powinno zostać zahartowane. To znaczy, stopniowo przyzwyczajane do zmiany temperatury otoczenia. Nie powinno trafić do ciepłego pomieszczenia od razu z zimnego dworu. Chociaż przez kilka godzin zaleca się aby pozostało w garażu lub innym nieogrzewanym pomieszczeniu. Najlepiej pozostawić je tam na czas 2 dni. Po zakupie należy pamiętać o kontroli wilgotności ziemi w doniczce, jeśli jest sucho należy podlać.

 

Co dalej? 

Po wniesieniu (a najlepiej jeszcze przed  ) drzewka do domu trzeba zadbać o wybranie odpowiedniego miejsca dla naszej choinki. Drzewko, które ma się przyjąć w gruncie, nie może stać w pobliżu źródła ciepła – kaloryfera lub kominka. W pomieszczeniu nie może być zbyt ciepło, najlepiej jak temperatura będzie w okolicach 20-22° C. Im więcej stopni, tym większe prawdopodobieństwo że drzewko się przesuszy i nie będzie mogło się ukorzenić w gruncie. Konieczne jest regularne podlewanie. Można dolewać wody codziennie w małych ilościach lub raz na 2-3 dni większą ilością wody. Istotny też dobór ozdób choinkowych. Najwięcej szkód mogą wyrządzić lampki. Tradycyjne światełka nagrzewają się i oddając ciepło przesuszają igły negatywnie wpływając na kondycję drzewka. Dlatego warto zainwestować w lampki typu LED, które pozostają zimne. Inną ozdobą, która może uszkodzić igły naszego drzewka, jest sztuczny śnieg. Jeśli chcemy aby nasza choinka miała drugie życie w ogrodzie należy, z niego zrezygnować.

Ważnym aspektem jest czas, który choinka spędza w ciepłym domu. Drzewko z przeznaczeniem na wysadzenie do gruntu (albo z przechowaniem jej w donicy do przyszłego roku) nie może stać w mieszkaniu dłużej niż dwa tygodnie. Po takim okresie przebywania w wysokiej temperaturze (od 20-25° C) drzewko obudzi się z zimowego snu i zacznie wypuszczać nowe przyrosty. Po wystawieniu choinki ze świeżymi przyrostami, możemy być pewni że zmarzną, co może doprowadzić do nieprzyjęcie się w ogrodzie.

 

Co po świętach? 

Po okresie świątecznym powinniśmy rozebrać choinkę z ozdób i wystawić ją w chłodne miejsce (zahartować – aby przyzwyczaić roślinę do niższych temperatur) lub całkowicie na zewnątrz – pod warunkiem że na dworze jest co najmniej powyżej 5° C. Jeśli temperatura jest niska (poniżej zera). Należy przede wszystkim okryć donice z bryłą korzeniową. Można do tego użyć kartony, wełnę mineralną lub folię bąbelkową. W mocno mroźne dni  trzeba także zakryć pozostałą część rośliny. Bez względu na to gdzie ostatecznie postawimy naszą choinkę, koniecznie musimy pamiętać o podlewaniu. Drzewko nie może przeschnąć, ani też nie może być zalane wodą. 

Kiedy sadzić rośliny do gruntu? Kluczowy moment to sadzenie choinki do gruntu. Przy dodatnich temperaturach można uczynić to po kilku dniach hartowania, przy niskich temperaturach najlepiej poczekać do wiosny. W okresie wczesnej wiosennym należy obficie podlewać, można zasilić mikoryzą która pozytywnie wpłynie na rozwój korzeni i przyjęcie się drzewka.

Przestrzegając tych kilku wskazówek możemy mieć pewność, że nasza choinka zaadoptuje się  w ogrodzie i będziemy mogli się nią cieszyć przez cały rok.

 

Unnamed2
Unnamed1
Schowaj
×
×

Wózek