.

Z początkiem lutego na półkach sklepów ogrodniczych pojawia się coraz większy asortyment nasion. Do wybory mamy zarówno nasiona warzyw jak i kwiatów. Niektóre z nich możemy wiosną wysiewać wprost do gruntu, np. marchew, pietruszka, rzodkiewka, maciejka. Inne, bardziej wrażliwe na niższe temperatury i o dłuższym okresie wegetacyjnym, np. papryka lub pomidor powinny być wysiane dużo wcześniej do pojemników.

Co potrzebujemy do własnej produkcji roślin? Oprócz dużego parapetu i dobrych chęci powinniśmy odpowiednio przygotować podłoże do wysiewu nasion, które powinno charakteryzować się przede wszystkim dobrą przepuszczalnością. Aby zapewnić młodziutkim siewkom optymalne warunki wzrostu i rozwoju najlepiej zakupić gotowe podłoże dedykowane do wysiewu nasion i pikowania siewek. Ma ono lekką, drobną strukturę, która idealnie utrzymuje wilgoć a także cechuje się niskim poziomem zasolenia.

Nasiona możemy wysiewać do skrzynek balkonowych lub do specjalnych, płaskich, wielodoniczek wykonanych z plastiku lub torfu, które oferują nam centra ogrodnicze. Są one wolne od patogenów odglebowych (nie wymagają mycia i odkażania) i dużo niższe od skrzynek balkonowych, dzięki czemu do ich wypełnienia zużyjemy mniejszą ilość podłoża. Najwygodniejszą opcją są doniczki torfowe. Z czasem rosnące w nich rośliny będziemy mogli przesadzić do gruntu wraz z pojemnikiem, który rozłoży się w glebie.

Nasiona wysiane do pojemników ustawiamy w jasnym i ciepłym miejscu. Optymalna temperatura do kiełkowania nasion i wzrostu siewek wynosi ok. 20 °C. Podłoże utrzymujemy stale wilgotne. Po paru dniach zauważymy pierwsze siewki roślin. Niektóre z gatunków np. pomidor, papryka będą wymagały pikowania, celem wzmocnienia systemu korzeniowego. Na miejsca stałe w grunci rośliny możemy zacząć przesadzać po 15 maja, kiedy minie ryzyko przymrozków w nocy. Samodzielny wysiew nasion poza ogromną satysfakcją z własnej pracy potrafi przyspieszyć nam kwitnienie i owocowanie roślin o kilka tygodni, zapewnia ich lepszą aklimatyzację w ogrodzie a także przy niższych nakładach finansowych pozwala uzyskać większą ilość sadzonek konkretnych gatunków czy odmian roślin.

Schowaj
×
×

Wózek